• Cumartesi 11 ° / 7 ° Sağanak
 • Pazar 11 ° / 6 ° Sağanak
 • Pazartesi 13 ° / 1 ° Güneşli
 • Cumartesi 11 ° / 7 ° Sağanak
 • Pazar 11 ° / 6 ° Sağanak
 • Pazartesi 13 ° / 1 ° Güneşli
 • BIST 100

  110.477%0,33
 • DOLAR

  5,8142% 0,43
 • EURO

  6,4648% 0,24
 • GRAM ALTIN

  275,86% 0,82
 • ÇEYREK ALTIN

  455,169% 0,82

ÜSKÜDAR’DA DRONE VE ROBOTİK FESTİVALİ DÜZENLENDİ 

Üsküdar Belediyesi, düzenlediği "Üsküdar Drone Fest" ile gençleri teknolojiyle buluşturarak bambaşka bir deneyim yaşattı.

ÜSKÜDAR’DA DRONE VE ROBOTİK FESTİVALİ DÜZENLENDİ 

Üsküdar Belediyesi, düzenlediği "Üsküdar Drone Fest" ile gençleri teknolojiyle buluşturarak bambaşka bir deneyim yaşattı. “Mutluluktan Uçuran Festival” sloganıyla Çavuşdere Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen festivale katılım oldukça yoğundu. Festivalde yerli ve yabancı birçok lisanslı drone yarış pilotu adeta nefesleri kesti. 1.5 saniyede 0’dan 200 km hıza ulaşan süper jet drone’ların yarışı özel güvenlik önlemi alınan pistte gerçekleşti.

Drone Festivali’ne Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen katılım sağladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, “Drone Festivali, teknolojinin ulaştığı son noktayı görüp bu farklı ve eğlenceli deneyimi yaşamak isteyenler için Üsküdar ’da kapılarını açtı. Gençleri bu anlamlı festivalle buluşturan Üsküdar Belediye  Başkanımız Sn. Hilmi Türkmen’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkan Türkmen, “Sevgili gençler hepimizin dünyasında artık drone diye bir ürün var. Kimileri için drone bir hobi, bir şov aracı, kimileri için de artık teknolojik olarak hayatın bir parçası oldu. Drone geleceği olan teknolojik bir hamledir. Biliyoruz ki gelecekte hayatımızda önemli bir yer tutacaklar. Örneğin terörle mücadelede önemli bir teknolojik gelişme haline gelmiştir. Bizler de Üsküdar Belediyesi olarak gençlerimizi bu teknoloji ile daha yakından tanıştırmak hem de bu işin bilimsel yönünü bilerek işin detaylarını anlayarak öğrenerek daha yakından tanısınlar diyerek iki gün boyunca drone’larla buluşturmak istedik. Burada iki gün boyunca yarışmalar var, sergiler, eğitimler var. Ve en önemlisi siz gençlerimizin bu teknolojileri yakından tanıma adına önemli bir imkan ve hizmet var. Drone elbette ki önemli bir teknolojik gelişmedir ama bunu bilerek hayatımızı kolaylaştırıcı yönleriyle ele alırsak çok daha iyi olacak. Yoksa bu sadece bir şov, oyun eğlence asla değildir. Hayatımızı kolaylaştırıcı yönünü özellikle biz çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

Dev ekranlardan canlı yayınların yapıldığı festivalde, katılımcılara teknik eğitimler verilerek drone simülatörü, 3D maker, segway deneyim parkuru oluşturuldu. Ulusal ve uluslararası 50 pilot ve 25 eğitmenden oluşan ekip hünerlerini gençlere gösterdiler. Festivale katılan gençler robotik kullanma ve yarışları ile teknolojinin ulaştığı son noktada deneyim elde ettiler. Katılımcılar drone yarışlarına co-pilot olarak katılma şansı da yakaladılar.

İki gün süren festivalde nefes kesen drone yarışının yanı sıra birbirinden farklı robotlar ve ürünleri ve ekipmanlar da görücüye çıktı.