Çocukların merakını gidermek için neler yapılmalı?

Kalite kontrol, üreticilere ne gibi avantajlar sunuyor?

AYGAD'DAN ONLİNE BAYRAMLAŞMA

SANCAKTEPE'DE ZABITALARIN MARKET DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Kudüs için gıyabi cenaze namazı ve basın açıklaması

ÇEKMEKÖY AK PARTİ STK TEMSİLCİLERİ VE YEREL BASINLA ONLİNE OLARAK BAYRAMLAŞTI   

SANCAKTEPE BELEDİYESİ'NDEN MOBİL İFTAR BÜFE HİZMETİ   

SANCAKTEPE BELEDİYESİ BAYRAM ÖNCESİ CAMİ VE BAHÇELERİNİ TEMİZLEDİ 

Sancaktepe’de yeni doğum yapan annelere sürpriz ziyaret

ASTIM İLE İLGİLİ BU 10 YANLIŞ YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Covid-19 gebe ve bebekleri nasıl etkiliyor?

Tuzla’da Bir Okulun Daha Temeli Atıldı

Tuzla'da İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım Paketi

ÜMRANİYE'DE LGS KURSLARI ONLINE OLARAK DEVAM EDİYOR

ÜMRANİYE’DE MİNİK DOSTLAR YALNIZ DEĞİL

Çekmeköy Belediyesi’ne bağlı ekipler ilçede sokak hayvanları için besleme çalışmaları yaptı

Sancaktepe’li Çocuklara 23 Nisan Sürprizi 

ÜMRANİYE BELEDİYESİ GÖNÜL SOFRALARINI BU YIL EVLERE KURDU

ÇEKMEKÖY KAYMAKAMI SİVASLILAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

Üsküdar’ın ilk kadın futbol takımı kuruluyor

Sancaktepe’de Sofralar Ayrı, Gönüller Bir

“Hamilelikte Yetersiz Beslenme Zehirlenme Riski Yaratabilir”

Hamilelik döneminde anne adayı tükettiği besinlerle hem kendi bedeninin hem de bebeğinin enerji ihtiyacını karşılar.

“Hamilelikte Yetersiz Beslenme Zehirlenme Riski Yaratabilir”

Hamilelik döneminde anne adayı tükettiği besinlerle hem kendi bedeninin hem de bebeğinin enerji ihtiyacını karşılar. Anne adayı yetersiz beslendiğinde ya da gereğinden çok daha fazla gıda tüketerek kilo aldığında birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek isteyen anneler için beslenmenin büyük önem taşıdığını söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzman Diyetisyen Olcay Barış, hamilelik döneminde doğru beslenmeye ilişkin bilgiler veriyor.

 

Hamilelik döneminde doğru beslenme; bebeğin iyi gelişmesi ve annenin sağlığı açısından hayati önem taşır. Bebek, ihtiyacı olan besinin tümünü anneden alır. Besinler anneden bebeğe plasenta yoluyla geçer. Bu nedenle gebelik süresince ortalama 2200 - 2500 kalori enerji alınması gerekir. Anne adayının 1800 kaloriden az enerji almaması ve düşük kalorili zayıflama diyeti yapmaması gerektiğini belirten DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzman Diyetisyen Olcay Barış, hamilelik döneminde alınacak günlük enerjinin % 15-20’i proteinlerden, % 30’u yağlardan, % 55-60’ı karbonhidratlardan sağlandığında enerji ihtiyacının dengeli bir biçimde karşılanacağını söylüyor. 

 

Haftada iki kez balık tüketilmeli

Bu enerjinin sağlanabilmesi için süt, et, sebze ve meyve, tahıl ve yağ grubu olmak üzere tüm besin gruplarının kişiye özel porsiyonlarda tüketilmesi gerektiğini anlatan Uzm. Dyt. Barış, “Anne adayları roka, tere, kırmızı ve yeşil biber, kivi, nar, portakal, mandalina, limon, turunçgilleri sıklıkla yemeli. Demir içeriği yüksek sebzelerden ıspanak, kereviz, pırasa lif içeriği ile sindirim şikayetlerine iyi geliyor, metabolizmayı güçlendiriyor. Hem Omega 3 hem de iyi bir protein kaynağı olan balık ise haftada iki gün öğünlere eklenmeli. Çok büyük okyanus balıkları denizin dibinde civa biriktirdiğinden düşük riski oluşturabiliyor. Ancak orta büyüklükte olan çipura, levrek, somon ızgara veya haşlama veya buğulama şeklinde rahatlıkla tüketilebilir. Tabii yasaklı gıdalar da var. Örneğin hazır paketli gıdalar, çekirdek, patates kızartması, meyve suları, çikolata, boza, kestane gibi besinleri sofradan uzak tutulmasını veya çok nadir tüketilmesini öneriyorum” diyor.

 

Fazla kilo alımı doğum risklerine neden olabilir

Gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenme bebek kadar annenin sağlığını da birçok yönden olumsuz etkiliyor. Anne adayı artan enerji ve protein gereksinimini karşılayamadığı durumda kilo kaybı, artan besin öğeleri gereksinimlerinin karşılanmamasında ise kansızlık, diş çürümesi, kemiklerden kalsiyum çekilmesi, yetersiz ve dengesiz beslenme ile zehirlenme riski, yetersiz protein alımından dolayı da ödem problemi yaşanabiliyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dyt. Olcay Barış, bunun tam tersi bir durumun yani annenin aşırı besin alımının da doğum riskleri beraberinde getirdiğinin altını çiziyor. Uzm. Dyt. Barış, bu riskleri şöyle anlatıyor: “Annede aşırı yağlanma durumunda sezaryen doğum, geç doğum, anne karnında bebeğin mekonyum denilen bebeğin kendi dışkısını yutması ile aspirasyonu, ölü doğum riski oluşabilir. Hafif şişman veya belirgin şişman hamile kadınlarda, hamilelik diyabeti ( gestasyonel diyabet), hipertansiyon ve preeklemsi riski normal kilolu hamilelere oranla daha yüksektir.”

 

Gebelik bulantısı fazlaysa karbonhidrattan zengin, yağdan fakir beslenilmeli

Gebelikte bulantının çok fazla olduğu durumlarda beslenme tedavisinin önemine dikkat çeken Uzm. Dyt. Barış, anne adayının bulantılar nedeniyle ağızdan beslenemediği, kilo ve su kaybının görüldüğü durumlarda hastanede tedavi görmesi gerektiğinin altını çiziyor. Gebelik bulantısında karbonhidrattan zengin, yağdan fakir diyet tedavisinin etkili olduğunu anlatan Uzm. Dyt. Barış, şunları söylüyor: “Asitli besinlerden uzak durulmalıdır. Yağlı yiyecekler mide boşalmasını geciktirdiği için bu besinlerin tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Proteinden zengin diyetler bulantı şiddetini azaltabilir. Belli gıdalar bulantıya neden oluyorsa bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Bulantısı olan anne adayı sık ve az yerse, bu şekilde beslenme orta şiddetteki bulantı ve kusmayı önemli ölçüde azaltır. Hafif gıdalar, galeta, leblebi, etimek, peynir, ayran tüketilebilir. Sıcak yiyecek ve içeceklerin kokusu bulantı kusmayı arttırıyorsa yiyecek ve içecekler soğuk hazırlanmalıdır.”


 • BIST 100

  1.460%0,37
 • DOLAR

  8,3693% 0,17
 • EURO

  10,2301% 0,18
 • GRAM ALTIN

  502,39% 0,69
 • Ç. ALTIN

  828,9435% 0,69