• BIST 100

  4.752%0,82
 • DOLAR

  18,8153% 0,08
 • EURO

  20,5156% -0,13
 • GRAM ALTIN

  1.158,8% 0,29
 • Ç. ALTIN

  1912,02% 0,29

Fiziksel Aktivite Kanser ve Yayılım Riskini Azaltıyor !

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salim Balin konu hakkında bilgiler verdi.

Fiziksel Aktivite Kanser ve Yayılım Riskini Azaltıyor !

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salim Balin konu hakkında bilgiler verdi. 
Haftada 150 dakika orta tempolu yürüyüş bizleri kanser ve yayılımından koruyabilir! Kanser, tüm ölümler arasında kalp hastalığından sonra ikinci önde gelen ölüm nedenidir.

Cancer Research'ün 15 Kasım 2022 sayısında yayınlanan yeni araştırmaya göre, aerobik egzersiz metastatik kanser riskini yüzde 72 azaltabilir. Çalışma, egzersizin akciğerler, karaciğer ve lenf düğümleri gibi genellikle metastazların geliştiği iç organlar üzerindeki etkisini araştıran ilk çalışmadır.

Bulguların enerjisini şekerden alan yüksek yoğunluklu aerobik egzersizin metastatik kanser riskini azaltabileceğini gösterdi. Şimdiye kadar halka yönelik genel mesaj 'aktif ol, sağlıklı ol' ise, şimdi aerobik aktivitenin en agresif ve metastatik kanser türlerinin önlenmesini nasıl en üst düzeye çıkarabileceğini ortaya koymuş oldu.

Bu çalışma hem fareleri hem de insanları içeriyordu - sıkı bir egzersiz rejimi altında eğitilen fareler ve sağlıklı insan gönüllüler koşudan önce ve sonra incelendi.

İnsan verileri, 20 yıl boyunca 2.734 kişiyi izleyen epidemiyolojik bir çalışmadan da elde edildi - bu süre zarfında 243 yeni kanser vakası kaydedildi. Araştırmacılar, fiziksel egzersiz yapmayanlara kıyasla düzenli olarak egzersiz yaptığını bildiren yüzde 72 daha az metastatik kanserli insan olduğunu buldu.

Başka bir çalışmada da egzersizin meme kanserinden ölüm riskini yüzde 46 ila 50 oranında azaltacağını ve nüks riskini yüzde 31 ila 50 oranında azaltacağını gösteren veriler var. 


Klinik olarak, egzersiz vücudun insülin duyarlılığını artırarak metabolik profilin düzenlenmesi yoluyla bir antitümör etkisine sahip olabileceği, böylece glikoz homeostazına katkıda bulunabileceği, steroid hormon seviyelerini düşürdüğü, bağışıklık sistemini güçlendirip kansere karşı koymamıza yardımcı olduğu öne sürülür.

Kanser bir hastalık değil, birçok hastalığın sonucudur. Her biri kendi özel bakımını ve özel tedavi stratejisini gerektirir. Ancak kanserle ilgili anlaşılması kolay bir şey var: En başta kansere yakalanmamanız çok daha iyi.

 Op. Dr. Salim Balin ,'',''Bunu nasıl yaparız? Risklerden kaçınarak. Kansere neden olan her şeyi hayatımızdan uzak tutarak başlayabiliriz. Bunların başında sigara gelmektedir. Akciğer kanserinin ve bir düzineden fazla başka kanserin birincil nedenidir. Ve başka nedenler de var: sağlıksız beslenme, obezite, egzersiz eksikliği, aşırı alkol ve diğerleri arasında güneşe maruz kalma. Risk faktörlerini bilin ve bunlardan kaçınarak kanserin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.''dedi.


 İstanbullu Gazeteciler Armutlu Gezisinden Döndü

TUZLA’DA ESKİYEN PARKLAR, GERİ DÖNÜŞÜM MALZEMELERİYLE ONARILIYOR

VATANDAŞLARIN TERCİHİ PALAMUT OLDU

Armutlu Halkı Dertli

TUZLA, ‘GÜVENLİ TUZLA’ PROJESİ KAPSAMINDA 7 GÜN 24 SAAT İZLENİYOR

BALIKÇILAR KAR DUASINA ÇIKTI

TUZLA BELEDİYESİ ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ’NDE EĞİTİMLER AİLE SICAKLIĞINDA DEVAM EDİYOR

TUZLA’DA KARADENİZ RÜZGÂRI ESTİ

ÇEKMEKÖY’DEKİ FORMULAZ’DA, 10 TON HAMSİ, HORON VE DOYASIYA EĞLENCE VARDI

TUZLA BELEDİYE BAŞKANI DR. ŞADİ YAZICI; -“KARADA, GÖKLERDE VE MAVİ VATANDA TÜRKİYE YÜZYILI’NA YAKIŞIR ATILIMLAR”

ÇEKSİAD'DAN ÜYELERİNE KOSGEB BİLGİLENDİRİLMESİ YAPILDI

Kaymakam Resul Çelik Mahalle Muhtarı ile Eğitim Toplantısı Yaptı

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ'NDEN HAMSİ FESTİVALİ VE TAHTA ARABALARDA ÇILGIN YARIŞ ETKİNLİĞİ

BAŞKAN YAZICI, HALK GÜNÜ’NDE TUZLALI VATANDAŞLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

TUZLA’DA ARA TATİL ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

TUZLALI LİSELİLER 5 HAFTADA 31 BİN 5 YÜZ KİLO ATIK TOPLADILAR

Seyfettin Yıldırım Gazetecilerle Buluştu

ASİAD ÖDÜL GECESİNDE BÜYÜK BULUŞMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

BAŞKAN BAYINDIR ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU

Mehmet Yıldız'a Vefa Kongresi

TUZLA’DA 12 AYLIK BEBEKLER EMEKLEME YARIŞMASINDA YARIŞTI, İLK KARNELERİNİ ALDI