• BIST 100

  9312,12%-0,35
 • DOLAR

  31,01% 0,31
 • EURO

  33,59% 0,39
 • GRAM ALTIN

  2018,65% 0,33
 • Ç. ALTIN

  3321,24% 0,33

MORALİNİZ BOZUKKEN UYUMAYIN !

MORALİNİZ BOZUKKEN UYUMAYIN !

Moral bozukluğu, herkesin zaman zaman yaşadığı duygusal sorunlardan biridir.Peki moral bozukluğunda neler yapılabilir ? Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

MORALİNİZ BOZUKKEN UYUMAYIN !


Moral bozukluğu, herkesin zaman zaman yaşadığı duygusal sorunlardan biridir.Peki moral bozukluğunda neler yapılabilir ? Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

 Moraliniz bozukken uyumak anlık olarak sorun ve problemlerden zihninizi uzaklaştırıyor gibi görünse de daha fazla düşünmenize sebep olacaktır. Siz uyurken dahi düşünmek istemediğiniz, yarım kalan tüm problemler zihninizde yer etmeye devam edecektir.


Gündelik yaşantınızda bazı durumlar planlamalarınız dışında gerçekleşebilir. Gün içerisinde olaylara ve durumlara yüklemiş olacağınız anlamlar zaman zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir ve duygularınızı daha yoğun bir şekilde hissetmeye başlarsınız. Sorun ve problemler karşısında çoğu zaman kişiler çözüm arayışı olarak oradan uzaklaşmayı, yok saymayı ve kaçmayı tercih etseler dahi bu adımlar çözüm değildir. Kişi, bu şekilde çözüm için bir adım atmamış olur çünkü sorun ve problemler hala oradadır. Moraliniz bozukken uyuduğunuzda beyninizi dinlendirmiş olursunuz ancak uyandığınızda olumsuz düşüncelerinizin tamamı kaldığı yerden başlayıp sizi daha fazla düşünmeye sevk edecektir.Uyurken, problem ve sorunlardan uzaklaştığınızı düşünebilirsiniz fakat bu sağlıklı değildir. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar, uykunun yaşam deneyimlerinizi zihinde daha fazla yer etmesine ve duyguların etkinliğini arttırdığını göstermiştir. Hayatınızda yaşadığınız olumsuz olay ve durumlar söz konusu olduğunda uyumayı tercih etmek, yaşadığınız olay ve duygusal tepkiyi korumaya çalışmanıza sebep olacaktır. Kısaca uyumak moralinizi düzeltmez tam aksine daha mutsuz olmanıza sebep olabilir.


Peki moraliniz bozukken uyumak yerine sağlıklı olabilecek neler yapmalısınız?

- Moralinizi bozan durumun temelinin ne olduğunu fark edin, çözüm için adım atıp sorumluluk alın. Problemden uzaklaşmak yerine problemi ortadan kaldıracak adımlar gerçekleştirin.

- Hayatınızda geçmişte ki problem ve sorunlar ile nasıl başa çıktığınızı hatırlayın.

- Üzerinize rahat kıyafetler giyip ister sosyal bir yerde isterseniz de sosyallikten uzak yerlerde zaman geçirmeyi deneyin. Örneğin; kafe, kütüphane, park, sahil veya bahçe.

- Moralinizi bozan durumları bir kağıda sıralayın. Yazdığınız her madde için ayrı ayrı alternatif düşünceler yaratın.

- Kendinizi insanlardan uzak tutmayın. Arkadaşlarınız ile iletişime geçip onlarla sosyal bir ortamda zaman geçirmeyi deneyin.

- Yaşadığınız problemleri yaşayan benzer insanların deneyiminden faydalanın.

- Moralinizi bozan durum ikili ilişkileriniz ise problemi yaşadığınız kişi ile doğrudan bir konuşma gerçekleştirin. Duygu ve düşüncelerinizi ifade ettiğiniz sakin bir konuşma deneyimleyin. 

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,'' En önemlisi ise sorun ve problemler hayatınızın her anında karşınıza çıkabilir ancak sorunları çözmek içinde sorumluluk almanız gerekir. Sorunların üzerinde düşünün, alternatifler yaratın, çevrenizden fikirler edinin ve sizin için en uygun olan çözüm yolunu uygulayın. Yani adım atın, hareket edin ancak uyumanın çözüm olmadığını unutmayın. Uyumak sadece ruh ve bedeni dinlendirir fakat sorunları ortadan kaldırmaz, problemleri çözmez.''dedi.


 4. ÜSKÜDAR BOĞAZİÇİ İSTİHDAM ZİRVESİ BAŞLADI

ÜSKÜDAR 9. KİTAP FUARI REKOR ZİYARETÇİYLE SONA ERDİ

Yeni Dönemde’de Sancaktepe Emin Ellerde

ÇEKMEKÖY BELEDİYE BAŞKANI AHMET POYRAZ, ÇEKMEKÖY ODAKLI PROJELERİNİ TANITTI

ÜMRANİYE’NİN İLK ÇOCUK OYUN SOKAĞI AÇILDI

BAŞKAN YILDIRIM’IN YENİ HEDEFİ 400 ESER

Kürşat Yalçınkaya'nın Mutlu Günü

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Gazeteci Pelin Çift'in hocası Çıktı

BİR İSTANBUL KÜLTÜR KLASİĞİ: ‘’ÜSKÜDAR KİTAP FUARI’’ BAŞLADI

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ ATÖLYE SERGİSİ İSTANBUL YENİKAPI’DA AÇILDI

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ TÜRKMEN YENİ DÖNEM PROJELERİNİ TANITIM TOPLANTISIYLA AÇIKLADI

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERİN HARÇ PARASI ÜMRANİYE BELEDİYESİ’NDEN

ÜMRANİYE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

SANCAKTEPE’DE BAŞKAN ŞEYMA DÖĞÜCÜ’DEN EVLİLİK DESTEK PAKETİ

Tuzla Belediyesi’nden altyapı atağı

ADİL BAYINDIR, ‘‘ BEYŞEHİR ŞAHLANIŞ DÖNEMİNİ YAŞAYACAK’’

Başkan Yazıcı, gençlerle buluştu

YRP Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Yücel Evsen Vanlıların Davetine Katıldı

ADİL BAYINDIR: “ BEYŞEHİR’İ BİRLİKTE YÖNETİYORUZ”

Şadi Yazıcı, Tuzla’ya 5 yıllık projelerini tanıttı

Beyşehir’de Adil Bayındır Coşkusu