• BIST 100

  9312,12%-0,35
 • DOLAR

  31,01% 0,31
 • EURO

  33,59% 0,39
 • GRAM ALTIN

  2018,65% 0,33
 • Ç. ALTIN

  3321,24% 0,33

Hipertansiyona karşı 7 yaşam tarzı önerisi

Hipertansiyona karşı 7 yaşam tarzı önerisi

Kan basıncı yüksekliği anlamına gelen hipertansiyon; kalp yetmezliği, kalp krizi, atriyal fibrilasyon gibi bazı ritim bozuklukları, kronik böbrek hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıklar için önlenebilir risk faktörlerinin başında ge

Hipertansiyona karşı 7 yaşam tarzı önerisi 

Kan basıncı yüksekliği anlamına gelen hipertansiyon; kalp yetmezliği, kalp krizi, atriyal fibrilasyon gibi bazı ritim bozuklukları, kronik böbrek hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıklar için önlenebilir risk faktörlerinin başında geliyor. Kişide yüksek kan basıncı gelişimine zemin hazırlayabilecek birçok risk faktörünün bulunduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen, “İlerleyen yaş ve ailede hipertansiyon hastası bulunması hipertansiyon gelişimi için riskli kabul edilen faktörler arasında yer alıyor. Bu durumlar dışında aşırı kilolu, fiziksel aktivite yapmayan ya da tütün kullanan kişiler de hipertansiyon gelişimi açısından riskli kabul edilen grup içerisinde değerlendirilir” açıklamasında bulundu.

Kişide kan basıncının yükselmesine neden olabilecek durumların birincil ve ikincil nedenler olmak üzere 2 grupta incelendiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen “Birincil hipertansiyon kişideki yüksek kan basıncının oluşmasına neden olabilecek durumun tespit edilememesi halinde kullanılan bir terimdir. Birincil hipertansiyon klinik olarak zaman içerisinde yavaş yavaş gelişme eğilimindedir. İkincil hipertansiyon ise kişideki yüksek kan basıncının belirli bir sağlık durumunun bir sonucu olarak ortaya çıkması anlamına geliyor. Birincil hipertansiyondan farklı olarak, bir neden sonucunda sekonder olarak gelişen yüksek kan basıncı ani olarak yükselir” açıklamasında bulundu.

Çeşitli rahatsızlıklar ve bazı ilaç veya maddelerin kullanımı sonrasında ikincil hipertansiyonun ortaya çıkabildiğini vurgulayan Dr. Ersin Özen, “Obstrüktif uyku apnesi, böbrek rahatsızlıkları, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroit rahatsızlıkları, bebeğin anne karnında olduğu dönemde meydana gelen damar gelişimi ile ilgili anormallikler, doğum kontrol ilaçları, soğuk algınlığının tedavisinde kullanılan ilaçlar ve bazı ağrı kesicilerin kullanımı hipertansiyona sebep olabilir” diye konuştu.

Hipertansiyon belirtileri

Hipertansiyonun genellikle gelişme aşamasındayken sinsi ilerleyen ve kişilerde herhangi bir belirtiye neden olmadan varlığını sürdürebilen bir sağlık sorunu olduğunu dile getiren Dr. Ersin Özen, “Yüksek kan basıncına dair belirtilerin belirgin hale gelmesi bazı kişilerde hipertansiyon gelişiminden yıllar sonra ortaya çıkar. Kişide ciddi bir hipertansiyon varlığına işaret edebilecek birçok belirti ve bulgu var. Bunlar baş ağrısı, nefes darlığı, burun kanaması, kızarma, sersemlik, göğüs ağrısı, görme ile ilgili problemler, idrarda kan varlığı” dedi.

Hipertansiyonun uzun dönem tedavisinde yaşam tarzı değişikliği şart

Rutin fizik muayene esnasında hekim tarafından gerçekleştirilen kan basıncı ölçümlerinin normalden daha yüksek olarak tespit edilmesi ve bu durumun ilerleyen günlerde yapılan ölçümlerde de tespit edilmesi halinde kişide hipertansiyon varlığının ortaya konabildiğini söyleyen Dr. Ersin Özen sonrasında gerekli tedavilerin uygulanmaya başladığını dile getirdi. Dr. Ersin Özen, hipertansiyonun uzun dönem yönetimi ve tedavisinde en önemli aşamalardan 7 yaşam tarzı değişikliğini şöyle paylaştı:

•    Sağlıklı ve dengeli beslenme

•    Düzenli fiziksel aktivite

•    Vücut ağırlığının sağlıklı kabul edilen sınırlara çekilmesi

•    Aktif ya da pasif olarak tütün dumanına maruz kalınmasının sonlandırılması

•    Başarılı stres yönetimi

•    Beslenmeyle birlikte alınan tuz miktarının kısıtlanması

•    Kafein içeriğine sahip ürünlerin tüketiminin sınırlandırılması4. ÜSKÜDAR BOĞAZİÇİ İSTİHDAM ZİRVESİ BAŞLADI

ÜSKÜDAR 9. KİTAP FUARI REKOR ZİYARETÇİYLE SONA ERDİ

Yeni Dönemde’de Sancaktepe Emin Ellerde

ÇEKMEKÖY BELEDİYE BAŞKANI AHMET POYRAZ, ÇEKMEKÖY ODAKLI PROJELERİNİ TANITTI

ÜMRANİYE’NİN İLK ÇOCUK OYUN SOKAĞI AÇILDI

BAŞKAN YILDIRIM’IN YENİ HEDEFİ 400 ESER

Kürşat Yalçınkaya'nın Mutlu Günü

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Gazeteci Pelin Çift'in hocası Çıktı

BİR İSTANBUL KÜLTÜR KLASİĞİ: ‘’ÜSKÜDAR KİTAP FUARI’’ BAŞLADI

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ ATÖLYE SERGİSİ İSTANBUL YENİKAPI’DA AÇILDI

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ TÜRKMEN YENİ DÖNEM PROJELERİNİ TANITIM TOPLANTISIYLA AÇIKLADI

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERİN HARÇ PARASI ÜMRANİYE BELEDİYESİ’NDEN

ÜMRANİYE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

SANCAKTEPE’DE BAŞKAN ŞEYMA DÖĞÜCÜ’DEN EVLİLİK DESTEK PAKETİ

Tuzla Belediyesi’nden altyapı atağı

ADİL BAYINDIR, ‘‘ BEYŞEHİR ŞAHLANIŞ DÖNEMİNİ YAŞAYACAK’’

Başkan Yazıcı, gençlerle buluştu

YRP Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Yücel Evsen Vanlıların Davetine Katıldı

ADİL BAYINDIR: “ BEYŞEHİR’İ BİRLİKTE YÖNETİYORUZ”

Şadi Yazıcı, Tuzla’ya 5 yıllık projelerini tanıttı

Beyşehir’de Adil Bayındır Coşkusu