• BIST 100

  9312,12%-0,35
 • DOLAR

  31,01% 0,31
 • EURO

  33,59% 0,39
 • GRAM ALTIN

  2018,65% 0,33
 • Ç. ALTIN

  3321,24% 0,33

GÖZLERDE YAZ RİSKLERİNE KARŞI 6 ETKİLİ ÖNLEM!

GÖZLERDE YAZ RİSKLERİNE KARŞI 6 ETKİLİ ÖNLEM!

Güneş kremini gözünüze değdirmeyin! Yazın göz hastalıkları artıyor! Yazın gözlerinizi korumak ‘elinizde’! Bu etkenler yazın göz sağlığını bozabiliyor!

Güneş kremini gözünüze değdirmeyin! Yazın göz hastalıkları artıyor! Yazın gözlerinizi korumak ‘elinizde’! Bu etkenler yazın göz sağlığını bozabiliyor!

GÖZLERDE YAZ RİSKLERİNE KARŞI 6 ETKİLİ ÖNLEM!

Güneşin zararlı ışınlarından (UVA-UVB) en fazla etkilenen organlarımızdan biri şüphesiz gözlerimiz. Ancak gözlerimizi tehdit eden etkenler özelllikle yaz aylarında sadece güneş ışınlarıyla sınırlı kalmıyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, yazın güneşin yanı sıra havuzdan kırlara, denizden kumsala, kontakt lensten güneş kremi kullanımına dek mevsimsel özellikler dolayısıyla da gözlerimizin çevresel risklere açık olduğunu, bu nedenle bazı kurallara çok dikkat etmek gerektiğini vurguluyor. Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde alerjik göz hastalıkları, konjonktivit (göz iltihabı) ve göz enfeksiyonları başta olmak üzere yazın bazı göz rahatsızlıklarının arttığını belirten Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, gözlerde yaz risklerini ve bu tehlikelere karşı alınması gereken önlemleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. 

Güneş gözlüğünde görünüşe aldanmayın!

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Tüzünalp “Güneşten gelen UV ışınları görme merkezindeki hücreleri yakıcı etki yaptığı için güneş gözlüklerimizi çok doğru seçmemiz gerekir. Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyucu olan UV400 filtreli gözlük veya polarize cam kullanmamız uygundur. Özellikle çocuk ve yaşlı kişilerde doğru camlı güneş gözlüğü seçimlerimizde çok dikkatli olmalıyız. Boyama şeklinde karartılan camların arkasında gözbebeklerimiz daha büyük olduğu için zarar verici etkiye daha fazla maruz kalmaktadır” diyor. 

Havuzda bu kurallara dikkat edin

Mikropların en yoğun üreyebildiği ve bulaşıcılığın en yüksek olduğu ortamlardan biri olan havuzların özellikle hijyen kurallarına yeterince uyulmadığı ve kalabalık olduğu taktirde göz sağlığını doğrudan tehlikeye attığını belirten Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, havuzda uzun süre kalınmaması konusunda da uyarıyor. Dr. Tüzünalp “Havuzlarda mikrop ürememesi için kullanılan klor, uzun yüzme sonrası korneada toksik etkiye yol açarak göz sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle yüzme gözlüğü kullanmak ve havuzdan çıkınca da yüzü hemen yıkamak çok önemlidir” diyor. Kontakt lens kullananların da denize veya havuza zorunlu olmadıkça kontakt lensle girmemelerini, gireceklerse de mutlaka yüzücü gözlüğü kullanmalarını öneren Dr. Tüzünalp, aksi halde enfeksiyon ajanlarının kolaylıkla lense yapışarak enfeksiyona sebebiyet verebileceğini söylüyor. 

Güneş kremini gözünüze değdirmeyin

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için sürdüğümüz güneş kremlerini göz bölgesine sürerken dikkat etmek ve kesinlikle göze kaçırmamak gerektiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Tüzünalp şöyle konuşuyor: “Güneş kremi gözlerimize kaçtığı zaman içerisindeki kimyasallar tahrişe neden olabiliyor.  Özellikle çocuklar çok sık ellerini gözlerine götürdükleri ve güneş kremi de yoğun kullanıldığı için göz alerjilerini çok sık görmekteyiz. Güneş kreminin göze kaçması durumunda gözlerin bol suyla yıkanması gerekir.”

Kontakt lensin hijyenine özen gösterin

Yaz aylarında, üzerine güneş gözlüğü takılabildiği için lens kullanımının arttığını belirten Dr. Tüzünalp şu sözlerle uyarıyor: “Lens gözyaşını emerek şeklini koruduğu, sıcak havalar ve klimalı ortamlar ise kuruluğa yol açabildiği için gözyaşı kullanımına daha fazla dikkat etmek gerekir. Suni gözyaşı ile gözler nemlendirilmediği taktirde alerji ve konjonktivit sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Suni gözyaşını hekiminizin bilgisi dahilinde, gözünüzde lens varken her zaman gözlere damlatmalısınız. Lenslerinizi takmadan önce ve çıkarmadan önce de mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.”

Ellerinizi gözünüze, yüzünüze sürmeyin!

Gün içerisinde en çok kirlenen organımız olan ellerin kesinlikle gözlere ve yüze sürülmemesi gerekiyor. El hijyeninin göz sağlığını çok yakından etkilediğini, kirli ellerin yüzle temasının ciddi enfeksiyonlara yol açabileceğini vurgulayan Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, ellerin su ve sabunla sık sık yıkanması gerektiğini söylüyor. 

Gölgeye bile güvenmeyin!

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın katarakt ve retina hastalıklarına yol açabildiğini, bu nedenle güneşin yeryüzüne dik olarak ulaştığı saatlerde, özellikle 10:00 ile 14:00 arasında olabildiğince ışınlardan uzak kalınması, güneş gözlüğüyle bile kesinlikle güneşe bakılmaması gerektiğini vurguluyor. Dr. Tüzünalp gölge alanlara bile güvenmeyip gözlerimizi güneş ışınlarından korunmanın önemli olduğunu belirterek “Güneşli yaz günlerinde gölge alanlarda da mutlaka ultraviyole koruması olan bir güneş gözlüğü kullanmalı, çıplak gözle dolaşmamalıyız. Sadece kendimizi değil çocuklarımızı da güneş gözlüğü ile korumamız gerekir. Açık havada geniş siperlikli bir şapka kullanmak da güneş ışınlarının etkilerini azaltacaktır” diyor. 4. ÜSKÜDAR BOĞAZİÇİ İSTİHDAM ZİRVESİ BAŞLADI

ÜSKÜDAR 9. KİTAP FUARI REKOR ZİYARETÇİYLE SONA ERDİ

Yeni Dönemde’de Sancaktepe Emin Ellerde

ÇEKMEKÖY BELEDİYE BAŞKANI AHMET POYRAZ, ÇEKMEKÖY ODAKLI PROJELERİNİ TANITTI

ÜMRANİYE’NİN İLK ÇOCUK OYUN SOKAĞI AÇILDI

BAŞKAN YILDIRIM’IN YENİ HEDEFİ 400 ESER

Kürşat Yalçınkaya'nın Mutlu Günü

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Gazeteci Pelin Çift'in hocası Çıktı

BİR İSTANBUL KÜLTÜR KLASİĞİ: ‘’ÜSKÜDAR KİTAP FUARI’’ BAŞLADI

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ ATÖLYE SERGİSİ İSTANBUL YENİKAPI’DA AÇILDI

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ TÜRKMEN YENİ DÖNEM PROJELERİNİ TANITIM TOPLANTISIYLA AÇIKLADI

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERİN HARÇ PARASI ÜMRANİYE BELEDİYESİ’NDEN

ÜMRANİYE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

SANCAKTEPE’DE BAŞKAN ŞEYMA DÖĞÜCÜ’DEN EVLİLİK DESTEK PAKETİ

Tuzla Belediyesi’nden altyapı atağı

ADİL BAYINDIR, ‘‘ BEYŞEHİR ŞAHLANIŞ DÖNEMİNİ YAŞAYACAK’’

Başkan Yazıcı, gençlerle buluştu

YRP Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Yücel Evsen Vanlıların Davetine Katıldı

ADİL BAYINDIR: “ BEYŞEHİR’İ BİRLİKTE YÖNETİYORUZ”

Şadi Yazıcı, Tuzla’ya 5 yıllık projelerini tanıttı

Beyşehir’de Adil Bayındır Coşkusu