• BIST 100

  9312,12%-0,35
 • DOLAR

  31,01% 0,31
 • EURO

  33,59% 0,39
 • GRAM ALTIN

  2018,65% 0,33
 • Ç. ALTIN

  3321,24% 0,33

Erkekler Sık Görülen Bu Sorunlara Dikkat !

Erkekler Sık Görülen Bu Sorunlara Dikkat !

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş,'' Erkeklerde ürolojik sorunların yaşanması ilerleyen yaşla birlikte kaçınılmazdır.

Erkekler Sık Görülen Bu Sorunlara Dikkat !

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş,'' Erkeklerde ürolojik sorunların yaşanması ilerleyen yaşla birlikte kaçınılmazdır. Bu sorunlar yaşlanma ile beraber artmakla birlikte belirli koşullara, yaralanmalara, doğumsal kusurlara ve genetik faktörlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.Üriner sağlık, erkekler için genel sağlığın hayati bir bileşenidir.''diye belirtti. Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş ''Erkeklerin vücutlarında özellikle dikkate almaları gereken belirtiler ve durumlar vardır. Erteleme ya da ihmal etme ileride daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir'' dedi.

İşte erkekleri etkileyen en yaygın ürolojik durumlardan bazıları;

Gece Sık İdrara Çıkma

Tıpta noktüri olarak adlandırılan bu durum, gece boyunca idrar yapmak için uyanmaya verilen isimdir. Geceleri sık idrara çıkma, kişilerin yaş almasıyla daha yaygın hale gelmekte ve farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Çoğu insan için özellikle yatmadan önce tüketilen sıvı miktarına bağlı olarak gece 1 kez idrara çıkma durumu normal olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte gece 1’den fazla sayıda ve tekrarlanacak şekilde sık idrara gitmek için uyanma farklı ürolojik rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebilir. 

Böbreklerin gece aşırı idrar üretmesi, idrar yolu enfeksiyonları, Üriner sistem tümörleri veya prostat hastalıklarına bağlı mesanenin tam boşaltılamaması durumlarında gece sık idrara çıkma görülebilir. Tedavi altta yatan sebebin giderilmesi ile mümkün olacaktır. Akşam saatlerinde sıvı alımının kısıtlanması, bacakların yüksek seviyede dinlendirilmesi, kompresyon çoraplarının giyilmesi ya da idrar söktürücü özellikteki tansiyon ilaçlarının zamanlamasının doğru yapılması ile sorun azaltılabilir. Ancak kesin teşhis ve tedavi bir üroloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.


 

Peyronie Hastalığı 

Peniste gelişen, kavisli (eğrili) ve ağrılı sertleşmelere sebep olan bir hastalıktır. Penisi çevreleyen kılıfta ele gelen bir sertlik oluşmaktadır. Bu sertliğe bağlı gelişen Peyronie hastalığı (penis eğriliği), penisin fonksiyon, şekil ve boyutunda rahatsız edici değişikliklere sebep olmaktadır. Çoğu zaman cinsel ilişki için bir engel teşkil eden bu hastalık, ereksiyona sahip olmayı ve bunu sürdürebilmeyi de zorlaştırmaktadır. Erken önem tedaviler ile durumun daha da kötüleşmesi engellenebilmektedir. Başlangıcından itibaren hastalar üzerinde stres ve kaygıya sebep olan hastalığın, bir diğer tedirgin edici sonucu ise penis kısalmasıdır. Uygun tedavi ile ağrı, eğrilik ve penis kısalması gibi rahatsız edici semptomlar tedavi edilebilmektedir. 

Erken Boşalma

Erken boşalma, bir erkeğin kendisinin ve partnerinin beklentisinden çok daha erken orgazm olup boşalması olarak açıklanmaktadır. Bu sorun, toplumdaki erkeklerin büyük çoğunluğunu etkileyen ve farklı nedenlere bağlı ortaya çıkabilen bir durumdur. Erkek cinsel işlev bozukluklarının bir kategorisi olarak değerlendirilen bu problem, genellikle cinsel ilişki sırasındaki vajinal penetrasyondan önce veya hemen sonra boşalmayı tanımlamaktadır. Kişinin hem kendisi hem de partneri açısından olumsuz bir durum olan erken boşalma, zaman içerisinde erkek için özgüven eksikliğine ve cinsel ilişkiden kaçınma eğilimine neden olabilmektedir. 

Altta yatan bir ereksiyon problemi, erkek cinsel işlevlerinde rolü olan hormonların düzeylerindeki dengesizlikler, beyinde cinsel istek ve heyecandan sorumlu kimyasallar olan serotonin veya dopamin seviyelerinin farklılığı, peniste aşırı hassasiyet oluşu gibi sebeplere bağlı olarak gelişmektedir. Psikolojik olarak performans kaygısı ve varsa yeni bir partnerle birlikte olma gerginliği, stres ve duygu durum bozuklukları, ilişki ve partnerle iletişim sorunlarına bağlı olarak da meydana gelebilir. Medikal tedavinin yanı sıra davranış terapileri ve psikolojik danışmanlık ile sorun çözülebilmektedir.

İktidarsızlık (Erektil Disfonksiyon)

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, ''Toplumda çoğunlukla sertleşme sorunu veya iktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyonu, cinsel ilişki için peniste yeterince sertlik elde edememe veya bunu koruyamama durumudur. Kalp ve damar hastalıkları, yüksek kolesterol, diyabet ve obezite, yüksek kan basıncı ve metabolik sendrom, parkinson veya mutipl skleroz, tütün ürünlerinin ve bazı reçeteli ilaçların kullanımı, prostat hastalıkları, düşük testosteron seviyeleri veya Peyronie hastalığı, uyku ve beslenme bozuklukları, depresyon, anksiyete ve stres, çeşitli yaralanmalar, ameliyatlar ve travmalara bağlı olarak sertleşme sorunu görülebilmektedir. Tedavide ağızdan alınan ilaçlar, cinsel terapiler, penil enjeksiyonlar, vakum cihazları, intraüretral ilaçlar, şok dalga tedavileri ve penil protezler uygulanmaktadır'' diye belirtti.


 4. ÜSKÜDAR BOĞAZİÇİ İSTİHDAM ZİRVESİ BAŞLADI

ÜSKÜDAR 9. KİTAP FUARI REKOR ZİYARETÇİYLE SONA ERDİ

Yeni Dönemde’de Sancaktepe Emin Ellerde

ÇEKMEKÖY BELEDİYE BAŞKANI AHMET POYRAZ, ÇEKMEKÖY ODAKLI PROJELERİNİ TANITTI

ÜMRANİYE’NİN İLK ÇOCUK OYUN SOKAĞI AÇILDI

BAŞKAN YILDIRIM’IN YENİ HEDEFİ 400 ESER

Kürşat Yalçınkaya'nın Mutlu Günü

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Gazeteci Pelin Çift'in hocası Çıktı

BİR İSTANBUL KÜLTÜR KLASİĞİ: ‘’ÜSKÜDAR KİTAP FUARI’’ BAŞLADI

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ ATÖLYE SERGİSİ İSTANBUL YENİKAPI’DA AÇILDI

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ TÜRKMEN YENİ DÖNEM PROJELERİNİ TANITIM TOPLANTISIYLA AÇIKLADI

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERİN HARÇ PARASI ÜMRANİYE BELEDİYESİ’NDEN

ÜMRANİYE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

SANCAKTEPE’DE BAŞKAN ŞEYMA DÖĞÜCÜ’DEN EVLİLİK DESTEK PAKETİ

Tuzla Belediyesi’nden altyapı atağı

ADİL BAYINDIR, ‘‘ BEYŞEHİR ŞAHLANIŞ DÖNEMİNİ YAŞAYACAK’’

Başkan Yazıcı, gençlerle buluştu

YRP Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Yücel Evsen Vanlıların Davetine Katıldı

ADİL BAYINDIR: “ BEYŞEHİR’İ BİRLİKTE YÖNETİYORUZ”

Şadi Yazıcı, Tuzla’ya 5 yıllık projelerini tanıttı

Beyşehir’de Adil Bayındır Coşkusu