• BIST 100

  9312,12%-0,35
 • DOLAR

  31,01% 0,31
 • EURO

  33,59% 0,39
 • GRAM ALTIN

  2018,65% 0,33
 • Ç. ALTIN

  3321,24% 0,33

Aşırı sıcak ve yüksek nem KOAH hastalarını olumsuz etkiliyor

Aşırı sıcak ve yüksek nem KOAH hastalarını olumsuz etkiliyor

Solunum Derneği TÜSAD, mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcak hava ve yüksek nem nedeniyle KOAH hastalarının şikayetlerinde artış olabileceğini vurgulayarak,

Aşırı sıcak ve yüksek nem KOAH hastalarını olumsuz etkiliyor

 Solunum Derneği TÜSAD, mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcak hava ve yüksek nem nedeniyle KOAH hastalarının şikayetlerinde artış olabileceğini vurgulayarak, özellikle sıcaklığın 30 dereceyi, nemin ise yüzde 60’ı geçtiği günlerde dikkatli olunması uyarısını yaptı.  TÜSAD KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Onur Turan, “KOAH hastaları çok sıcakta dışarıya çıkmamalı, sabah serinliğinde egzersiz yapmalı ve ilaçlarını kullanmaya devam etmeli” dedi.

Yurt genelinde bir süredir mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları ve yüksek nem, vatandaşları zorluyor. Aşırı sıcak hastalardan en çok etkilenen grupların başındaysa kronik solunum hastaları ve özellikle de KOAH’lılar geliyor. Rekor değerlere çıkan ve önümüzdeki günlerde de sürmesi beklenen sıcak hava nedeniyle yaptığı uyarıları sürdüren Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), hava sıcaklığının 30, nemin ise yüzde 60’ı geçtiği günlerde KOAH hastalarının sıcaktan kendini koruması ve ilaçlarını düzenli kullanmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

KOAH alevlenmelerinin genel itibarıyla kış aylarında daha sık görüldüğünü ancak aşırı sıcak hava ve yüksek nem oranı nedeniyle KOAH hastalarının olumsuz etkilenebileceğini belirten TÜSAD KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Onur Turan, şu bilgileri verdi: “İdeal olarak kabul edilen nem oranı yüzde 30-60 arasında değişir. KOAH hastaları için bu oran yüzde 40-50 arasında isteniyor. Bunun üzerine çıkması durumunda aşırı terleme, göğüste sıkışma hissinde artış, nefes darlığı ve tansiyonun yükselmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu da KOAH hastasında kötüleşme hissine sebebiyet verebilir.”

YAZI KONFORLU GEÇİRMEK İÇİN ALTIN NİTELİĞİNDE TAVSİYELER

Alınacak tedbirlerle KOAH’lı hastaların yazı konforlu geçirmesinin mümkün olduğu aktaran Turan, bu konuda alınabilecek tedbirleri şöyle sıraladı: “Sıcaklığın 30 dereceyi, neminse yüzde 60’ı aştığı günlerde öğle saatlerinde, özellikle de 12:00 ve 17:00 arasında dışarıya çıkmayıp iç mekanlarda kalmaları, sıvı kaybını aza indirgemek için bol su içmeleri, meyve sebze ağırlıklı ve protein içeriği yüksek gıdaları tüketmelerini önermekteyiz. KOAH hastaları için fiziksel aktivitelerin sürdürülmesi çok önemli. Ancak yüksek sıcaklıklar sürerken bu aktiviteler kritik saatlerde değil de havanın daha serin olduğu sabah saatlerinde yapılmalı, fazla ağır aktivitelerden kaçınılmalı. Bir diğer önemli konu da klimalar. Yaz boyunca sıkça başvurduğumuz klimalı ortamlarda uzun süre kalmaktan uzak durulmalı. Klima kaynaklı enfeksiyonlara karşı da klimaların düzenli olarak temizletilmesi ve uygun koşullar sağlanarak kullanılması gerekiyor. KOAH hastaları yaz aylarında da doktorlarının tavsiye ettiği günlük ilaçlarını düzenli kullanmaya devam etmeli ve sıcakların olumsuz etkilerinden etkilenmemek adına kurtarıcı ilaçlarını yanlarında bulundurmalı."

 4. ÜSKÜDAR BOĞAZİÇİ İSTİHDAM ZİRVESİ BAŞLADI

ÜSKÜDAR 9. KİTAP FUARI REKOR ZİYARETÇİYLE SONA ERDİ

Yeni Dönemde’de Sancaktepe Emin Ellerde

ÇEKMEKÖY BELEDİYE BAŞKANI AHMET POYRAZ, ÇEKMEKÖY ODAKLI PROJELERİNİ TANITTI

ÜMRANİYE’NİN İLK ÇOCUK OYUN SOKAĞI AÇILDI

BAŞKAN YILDIRIM’IN YENİ HEDEFİ 400 ESER

Kürşat Yalçınkaya'nın Mutlu Günü

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Gazeteci Pelin Çift'in hocası Çıktı

BİR İSTANBUL KÜLTÜR KLASİĞİ: ‘’ÜSKÜDAR KİTAP FUARI’’ BAŞLADI

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ ATÖLYE SERGİSİ İSTANBUL YENİKAPI’DA AÇILDI

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ TÜRKMEN YENİ DÖNEM PROJELERİNİ TANITIM TOPLANTISIYLA AÇIKLADI

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERİN HARÇ PARASI ÜMRANİYE BELEDİYESİ’NDEN

ÜMRANİYE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

SANCAKTEPE’DE BAŞKAN ŞEYMA DÖĞÜCÜ’DEN EVLİLİK DESTEK PAKETİ

Tuzla Belediyesi’nden altyapı atağı

ADİL BAYINDIR, ‘‘ BEYŞEHİR ŞAHLANIŞ DÖNEMİNİ YAŞAYACAK’’

Başkan Yazıcı, gençlerle buluştu

YRP Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Yücel Evsen Vanlıların Davetine Katıldı

ADİL BAYINDIR: “ BEYŞEHİR’İ BİRLİKTE YÖNETİYORUZ”

Şadi Yazıcı, Tuzla’ya 5 yıllık projelerini tanıttı

Beyşehir’de Adil Bayındır Coşkusu