ÖDENMEYEN SGK PRİMLERİ GİDER YAZILAMAZ….
Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefi olan işverenler, çalıştırdıkları personellerin sigorta primlerini ödemezlerse gider yazmaları mümkün değildir.
Tarih: 23.10.2018 22:01:13 / 6505okunma / 2yorum
Kaya Çardak

Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefi olan işverenler, çalıştırdıkları personellerin sigorta primlerini ödemezlerse gider yazmaları mümkün değildir.  Ödenmeyen Sosyal Güvenlik Primlerinin gider yazılamaması konusunda işçi primi veya işveren primi diye bir ayırım da yoktur. Bu nedenle, mükelleflerin SGK´ya ödenmeyen sigorta pirimi işçi veya işveren hissesi ayırımı yapmadan gelir veya kurumlar vergisinin matrahının tespitinde gider olarak dikkate almamaları gerekmektedir.

Gelir Vergisi Kanunu´nun 40/2´deki amir hükmü gereği sigorta primlerinin ödenmesi halinde gider yazılabileceği belirtilmektedir.

Yine aynı şekilde Kurumlar Vergisi Kanununun 13. Maddesinde de ödenmeyen sigorta primlerinin gider yazılamayacağı yazılıdır.

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu´nun 88. Maddesinde de işverenlerin bir ay içinde çalıştırdığı sigortalıların primlerine esas tutulacak kazançlar toplamı üzerinden bu kanun gereğince hesaplanacak prim tutarlarını ücretlerinden kesmeye ve kendisine ait prim tutarlarını da bu miktara ekleyerek en geç ertesi ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna ödemek zorunda oldukları devamında kuruma fiilen ödenmeyen prim tutarlarının Gelir ve Kurumlar Vergisi uygulamasında gider yazılamayacağı ifade edilmektedir.

Yukarıda belirtilen kanun maddeleri dikkatlice incelendiğinde kuruma fiilen ödenmeyen sigorta primlerinden bahsedilmekte işçi primi ya da işveren payı diye bir ayırım yapılmamıştır.  Uygulamada bu hususta hatalara düşüldüğü ve sadece SGK İşveren payı  kanunen kabul edilmeyen gider olarak yazıldığı görülmektedir.

Sonuç; ödenmeyen SGK primine ait sadece işveren payının mı yoksa hem işçi hem işveren payının mı kanunen kabul edilmeyen gider yazılacağı konusunda hiçbir şüphe yoktur. Ödenmeyen hem işveren payı ve hem de işçi payı gider yazılamaz. Diğer bir ifade ile ödenmeyen SGK Primlerinin tamamı gider yazılamaz.  

Kaya Çardak

Mali Müşavir & Bağımsız Denetçi  

Anahtar Kelimeler: ÖDENMEYEN, PRİMLERİ, GİDER, YAZILAMAZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Blog açma peşindesiniz, kişisel blog açmak mı istiyorsunuz? Pekiyi Blog nedir? Blog oluşturma nasıl bir işlemdir? Blog nasıl yazılır? Blogger olmanın püf noktaları nelerdir? Hatta blogdan para kazanma nasıl bir iştir? Blog başlangıçta kişisel bloglar olarak çıkmış olsa da günümüzde artık kurumsal olarak kullanılmakta olan arama motoru dostu bir içerik sistemidir. Kısa makalelerin periyodik olarak girildiği, devamlı güncel web günlüklerine blog denir.

Blog Yazmanın Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ