MEZHEP..
Mezhep ; kelimenini kökeni zan ve tahminden geliyor. Belli bir noktaya giden bu yolun nereden ve nasıl geçtiğini anlatan bilgiler ve ölçüler.
Tarih: 23.10.2018 21:58:18 / 4099okunma / 0yorum
Yücel Korkmaz
Mezhep ;   kelimenini kökeni zan ve tahminden  geliyor. Belli bir noktaya giden bu yolun nereden ve nasıl geçtiğini anlatan bilgiler ve ölçüler. Efendimiz, belli bir noktaya gidilen bu doğru yolu etrafındaki sahabelere, ince bir değnekle kum üzerinde derin ve dümdüz bir çizgi çekerek, sonra bu düz çizginin etrafına kırkayağa benzeri bir takım kısa hatlar çizdi. Arkasından Efendimiz şöyle buyurdu. Bu derin ve dümdüz çizgi, kurtuluş yolu , ancak bu küçük kırkayağa  benzer hatlarsa felaket yolu dedi. Anlayacağımız şu ki Peygamber Efendimizin mezhep kuruculuğu ile alakası olamaz. Her şey net ortada dosdoğru yol. Peki bu mezhepçilik nerede başladı.İlk önce nasıl ortaya çıktı asıl mesele bu. Her şey üçüncü halifemiz Hz Osman´la başladı. Hz Osman´ın  ferdi ve itikadi davranışıyla değil, hissi ve infiali bir planla, toplulukça Hz Osmanın şehit edilmesiyle ortaya çıktı mezhepçilik. Ve  mezhepçiliğin tohumları atıldı. Hz Osmanı şehit edenler "harici" ismini alarak tarihe geçti. Neden Hz Osmanla başladı ayrılık. Bunu bizzat Hazreti Ayşe annemiz  şöyle dile getiriyor; Ebubekir ve  Ömer devirleri Saadet zamanında olduğu gibi geçti . Osman zamanında ise mülk ve dünya kokusu gelmeye başladı. Hz Osmanın yumuşak edepli ve haya sahibi olması kendi  ailesine ve yakın çevresine  karşı duyduğu zaaf, belkide ayrılık, fitne tohumları ekmek isteyenler için bir fırsattı. Mezhepçilik toprağını hazırlayan İslamda en büyük Yahudi ihanetinin heykeli İBN-İ SEBEDİR. Ancak ben müslümanım demekten asla kaçmaz.  Hariciler Hz Ali döneminde çıktı densede kökleri Hz osman zamanında İbn-i Sebe eliyle toprağa ekilmiştir. Zaten Yahudi demek nerede bir birlik beraberlik yekparelik varsa orayı fesada götürmeye memur ve bozguncudur. İslamda ki örnek (prototip)  İBN-İ  sebedir. İbn -ı sebe Hz Ali efendimizi hiç boş bırakmıyor. Sureti hak, içi hain olan İbn ı sebe, abartılı bir şekilde Hz Aliyi mecnun hayallere hazırlıyor. Devletin malını biriktirme aracı gibi kullananlara Hz Osman, benim yapmam gereken halkı adalet ve huzur içinde yönetmek ,malı olanın malını fakirlere ,dağıtıp dağıtmamakta serbesttir diyor. Hz Osmanın attığı her adımda söylediği her bir sözde Ibni Sene kendine buralardan bir şeyler çıkarıp Hz Osmanın aleyhinde çalışmalar yapıyor. Öyle bir Hz Osman düşmanlığı ki , Ali  Allah resulünün vasisidir, halifelik vesayet yönünden Aliye düşer, Osman bu hakkı gaspetmiştir diyecek kadar ileri gider , güya müslüman ya. Dört halife devrinden  çok ilerlere gitmeden ayrılıklar başlar. Sıffin hareketi ve cemel vakasında içtihad ayrılıkları başlar.
 
     ( Devamı bir sonraki yazı )
 
            İYİ OKUMALAR
Anahtar Kelimeler: MEZHEP
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
24 HAZİRANIN BİZE BIRAKTIKLARI (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
NEDEN HÜRRİYET SATILDI (BİR DEVİR KAPANDI) (31 Mayıs 2018 - Perşembe)
ÜST AKIL KİMLER (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
İÇİMİZDE BÜYÜTTÜĞÜMÜZ ŞEYTAN (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
BİR GENÇLİK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
VE SONRASI KANLI TERÖR ÖRGÜTÜ (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
Anne Babaya Kurban Edilen Melekler (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
Blog açma peşindesiniz, kişisel blog açmak mı istiyorsunuz? Pekiyi Blog nedir? Blog oluşturma nasıl bir işlemdir? Blog nasıl yazılır? Blogger olmanın püf noktaları nelerdir? Hatta blogdan para kazanma nasıl bir iştir? Blog başlangıçta kişisel bloglar olarak çıkmış olsa da günümüzde artık kurumsal olarak kullanılmakta olan arama motoru dostu bir içerik sistemidir. Kısa makalelerin periyodik olarak girildiği, devamlı güncel web günlüklerine blog denir.

Blog Yazmanın Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ