• BIST 100

  4.752%0,82
 • DOLAR

  18,8153% 0,08
 • EURO

  20,5156% -0,13
 • GRAM ALTIN

  1.158,8% 0,29
 • Ç. ALTIN

  1912,02% 0,29

CHP’li Kadınlardan Kadın Cinayetlerine Karşı Anlamlı Tepki

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü nedenle,

CHP’li Kadınlardan Kadın Cinayetlerine Karşı Anlamlı Tepki

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü nedenle, 81 ilde. 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapan CHP Kadınlar konu ile ilgili HP Genel Merkezi Kadın Kolları Başkanlığı tarafından hazırlanan basın açıklamasını okudular.

Üsküdar CHP Kadın Kollarının ilçe binasındaki basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Değerli Basın Mensupları.

Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme. Mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü. Bu nedenle örgütümüzle birlikte, 81 ilde. 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz.

Tarih sayfalarında bugünü özel kılan ve sorumluluk yükleyen onurlu bir mücadele hikayesi var. Dominik Cumhuriyeti 'ni yöneten diktatör, halka baskıyı, zulmü ve ölümü reva görüyordu. Ülkede insan hakları ve demokrasi askıya alınmıştı. Tarihe adını "kelebekler” olarak yazdıracak üç kız kardeş. Yaşananlara "Dur!" demek için mücadele meşalesini yaktı.

İşkencelerin ayyuka çıktığı bir süreçte, örgütlenmenin tek çözüm olduğunun bilinciyle hareket ettiler. Direnişin simgesi olan ''Mirabal Kardeşler" defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Diktatör tarafından açıkça hedef gösterilmelerinden 23 gün sonra. Takvimler 25 Kasım 1960'ı gösterdiğinde; üç kız kardeşin arabası yolda durduruldu. Önce tecavüze uğradılar. sonra da öldürülüp uçurumdan aşağı atıldılar.

Diktatör. "kelebekler ‘den kurtulduğunu sandı. Oysaki onların uçurumun kenarında çırptığı kanatlar, büyük bir rüzgâra dönüştü ve diktatörlüğü yıktı.

1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti.

Değerli Basın Mensupları.

Biz kadınlar dünyada ve Türkiye'de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. "Kelebeklerin onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz.

Ülkemizde vaşavan kadınlar. en temel hak olan yaşam hakkı için direniyor. AK Enin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platförmu•nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken. 2021 yılında 217 *si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. I Ocak 2022 ile I Kasım 2022 arasında ise 202 'si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü.

Şüpheli kadın ölümü yoktur. etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır!

Malatya'da 14 yaşındaki Elif Gültekin ş in intihar ettiği önc sürüldü. Savcılık soruşturmayı yeniden başlattığında, Elifin töre cinayetine kurban gittiği üç yıl sonra anlaşıldı.

Eskişehir'de evinin bodrumunda ölü olarak bulunan 41 yaşındaki iki çocuk annesi Beyhan Biçer 'in intihar etmediği, evli olduğu Ercan Biçer tarafından öldürüldüğü ise iki yıl sonra oflaya çıktı.

Değerli Basın Mensupları,

Bizler "Kadın cinayetlerini durdurun!" diye haykırırken, eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Her kadın cinayeti bizim kadına vönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir" demekle yetindi. Çocuğa yönelik tecavüzde "çocuğun rızası"ndan bahseden Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. öldürülen kadınlardan sadece "sayı” olarak bahsetmeye devam etti. Yetti mi'.) Hayır! Şimdiki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, "2021 'in ilk 1 0 ayında 242 ve 2022 'nin ilk 10 ayında 225 vaka var. 2022'de yüzde 7 bir azalış görülüyor” dedi. Yanık'ın açıklamasında bir de itiraf vardı: 'Kadın cinayetlerinin yüzde Vi koruma kararı altında yaşanıyor!'

Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz: "HER KADIN BİR HAYATTIR!"

Edanur Demir, öldürüldüğünde 1 7 yaşındaydı. Antalya 'da bir kafede çalışıyordu. Semih Melih D. tarafından öldürüldü. Sanık ifadesinde "Tabanca ile şaka yapmak istedim" dedi. Nasıl bir şakaysa. namluyu Edanur•uıı başına doğrultmuştu!

Sıla Şentürk, öldürüldüğünde 16 vaşındaydı. Ailesinin defalarca karakola giderek şikayetçi olduğu, 10 ayrı suçtan sabıkası olan Hüseyin Can Gökçek tarafından öldürüldü.

Hasret Dalkoparan, öldürüldüğünde 20 yaşındaydı. 1 25 yaşında çocuğu vardı ve 5 aylık hamileydi. Katili. dini nikahla birlikte olduğu Ozan Dum idi.

İsimlerini tek tek saymanın günler süreceği binlerce kadın katledildi! Bu kadınlar sayı değildi, hayatın ta kendisiydi. Anne. evlat. abla, kız kardeş, arkadaş, öğretmen, doktor, mühendis. hemşire. karşı komşu... Yaşamdan koparılan kadınların arkasında gözü vaşlı anneler. babalar. çocuklar kaldı. Kimimiz öğretmenini. kimimiz doktorunu, kimimiz sırdaşını. kimimiz akrabasını sonsuzluğa uğurladı..

O nedenle bugün 81 il, 973 ilçede kadın erkek tek ses olduk. haykırıyoruz:

KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

Değerli Basın Mensupları,

İktidarın kadını vok sayan politikalarına karşı. biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz.

Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi •nden asla vazgeçmedik. vazgeçmeyeceğiz. iktidara (Yeldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden yürürlüğe koyacağız.

İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi 'nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir "Alo Şiddet'* hattı kurduk. "YaşamHak" projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara. 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik. vermeye de devam ediyoruz.

YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1 135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil topluın örgütleri meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık.

Değerli Basın Mensupları.

İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya kovacağız.

Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz.”İstanbullu Gazeteciler Armutlu Gezisinden Döndü

TUZLA’DA ESKİYEN PARKLAR, GERİ DÖNÜŞÜM MALZEMELERİYLE ONARILIYOR

VATANDAŞLARIN TERCİHİ PALAMUT OLDU

Armutlu Halkı Dertli

TUZLA, ‘GÜVENLİ TUZLA’ PROJESİ KAPSAMINDA 7 GÜN 24 SAAT İZLENİYOR

BALIKÇILAR KAR DUASINA ÇIKTI

TUZLA BELEDİYESİ ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ’NDE EĞİTİMLER AİLE SICAKLIĞINDA DEVAM EDİYOR

TUZLA’DA KARADENİZ RÜZGÂRI ESTİ

ÇEKMEKÖY’DEKİ FORMULAZ’DA, 10 TON HAMSİ, HORON VE DOYASIYA EĞLENCE VARDI

TUZLA BELEDİYE BAŞKANI DR. ŞADİ YAZICI; -“KARADA, GÖKLERDE VE MAVİ VATANDA TÜRKİYE YÜZYILI’NA YAKIŞIR ATILIMLAR”

ÇEKSİAD'DAN ÜYELERİNE KOSGEB BİLGİLENDİRİLMESİ YAPILDI

Kaymakam Resul Çelik Mahalle Muhtarı ile Eğitim Toplantısı Yaptı

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ'NDEN HAMSİ FESTİVALİ VE TAHTA ARABALARDA ÇILGIN YARIŞ ETKİNLİĞİ

BAŞKAN YAZICI, HALK GÜNÜ’NDE TUZLALI VATANDAŞLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

TUZLA’DA ARA TATİL ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

TUZLALI LİSELİLER 5 HAFTADA 31 BİN 5 YÜZ KİLO ATIK TOPLADILAR

Seyfettin Yıldırım Gazetecilerle Buluştu

ASİAD ÖDÜL GECESİNDE BÜYÜK BULUŞMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

BAŞKAN BAYINDIR ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU

Mehmet Yıldız'a Vefa Kongresi

TUZLA’DA 12 AYLIK BEBEKLER EMEKLEME YARIŞMASINDA YARIŞTI, İLK KARNELERİNİ ALDI