Mustafa (4.)
Mustafa (4.)

Osmanlı sultanlarının yirmidokuzuncusu ve İslam Halifelerinin doksandördüncüsü. 

Saltanatı: 1807-1808 
Babası: I. Abdülhamid Han - Annesi: Aişe Sineperver Valide Sultan 
Doğumu: 8 Eylül 1779 Vefatı: 16 Kasım 1808 

8 Eylül 1779 tarihinde Aişe Sineperver Valide Sultan´dan doğdu. Şehzadeliğinde yüksek din ve fen bilgileri öğretilerek yetiştirildi. Amcası Sultan III. Selim Han´ın ıslahat fikirlerine karşı çıkan bazı devlet adamları yeniçerileri tahrik ettiler. Neticede Kabakçı Mustafa´nın sevk ve idaresinde ayaklanan yamaklar, Selim Han´ı tahttan indirerek şehzade Mustafa´yı sultan ilan ettiler (29 Mayıs 1807). 

Devlet idaresini ele geçiren asiler, Nizam-ı cedit kuvvetlerini dağıttılar. İsyanın teşvikçisi Köse Musa Paşa, Sultan Selim taraftarlarını birer birer ortadan kaldırdı. İstanbul´daki isyan, Rus cephesindeki ordunun disiplinini bozdu. Orduda bulunan Selim Han taraftarları, Rusçuk ayanı Alemdar Mustafa Paşa´nın yanına sığındılar. Bu hadiseler üzerine Mustafa Han sadrazamı Hilmi Paşa´yı azlederek yerine Çelebi Mustafa Paşa´yı sadarete getirdi. Osmanlı ordusundaki bu karışıklıktan faydalanan Ruslar, Eflak ve Boğdan´da bazı kaleleri ele geçirdiler. Ancak bu sırada Rusların Fransa imparatoru Napolyon karşısında zor durumda kalmaları, barış istemelerine sebep oldu. 20 Ağustos 1807´de yapılan mütarekeye göre Ruslar, zaptettiği yerleri geri verecekti. 

IV. Mustafa Han, Rusya ile yapılan mütarekelerden sonra, İstanbul´da asayişi sağlayabilmek için harekete geçti. Bu sırada asiler işi çığırından çıkararak halkın mallarını yağmalamaya, yeniçeriler de her işe karışmaya başlamışlardı. Mustafa Han öncelikle asileri bir kısmını çeşitli bahane ve vazifelerle saraydan uzaklaştırdı. Ancak zorbaları tamamen sindirebilmek için büyük bir güce ihtiyacı vardı. Bunun için Alemdar Mustafa Paşa´nın İstanbul´a gelmesi istendi. Kendisine sadık 16 bin kişilik kuvvetle harekete geçen Alemdar, öncelikle boğaz nazırlığı yapmakta olan Kabakçı Mustafa´yı öldürterek kafasını sadrazama yolladı. Kabakçı´nın öldürülmesi, saray erkanı ve yeniçeriler arsında büyük telaşa sebep oldu. Daha sonra İstanbul´a giren Alemdar, zorbaları ortadan kaldırmaya ve fesatçıları sürmeye başladı. Bu sırada Alemdar´ın taraftarları Sultan Selim Han´ı tekrar tahta çıkarmaları için tahrike başladılar. Bunu sezen sadrazam Çelebi Mustafa Paşa, kendisinden İstanbul´u terk etmesini istedi. Buna karşılık Alemdar Mustafa Paşa 28 Temmuz günü on beş binden fazla askeri ile Bab-ı Ali´yi bastı. Sadrazamdan mührünü aldı. Ancak Selim´in yeniden tahta çıkması halinde kendilerini öldürteceğinden korkan asiler ve bazı devlet adamları, padişahtan III. Selim ve şehzade Mahmut´un öldürülmeleri için ferman çıkarttırdılar. Nitekim zorla saraya giren Alemdar, Selim Han´ın hançer darbeleriyle şehit edilmiş cesedi ile karşılaştı. Hizmetkarlarının yardımı sayesinde kurtulan şehzade Mahmut´u padişah ilan etti (28 Temmuz 1808). Mustafa Han ise, Topkapı Sarayı´na yerleştirildi. 

Mustafa Han, zeki ve tedbirli olmasına rağmen, III. Selim Han´ın tahttan indirilmesi ve başlatmış olduğu ıslahatların feci akıbeti neticesinde tahta çıkarıldığından, isyancıların etkisinde kaldı. Yeniçerilerin tamamen zorba bir güruh olmaları sebebiyle isyancıları cezalandıracak bir kuvveti yanında bulamadı. Bu sebeple onların isteklerine boyun eğmek zorunda kaldı. Daha sonra asileri sindirmek üzere çağırdığı Alemdar Mustafa Paşa´nın, Selim Han´ı tekrar tahta geçirme teşebbüsü, Mustafa Han´ın aleyhte hareketine sebep oldu. II. Mahmut Han´ın saltanatı döneminden ve ıslahatlarından memnun olmayan bazı devlet adamları, yeniçerileri tahrik ettiler. Ayrıca kendilerine yakın gördükleri IV. Mustafa´yı tahta geçirmek için harekete geçtiler. Bu durum şeyhülislam´ın verdiği fetva üzerine Mustafa Han´ın öldürülmesine yol açtı. Mustafa Han´ın cenazesi merasim ile kaldırılarak, Bahçe Kapısı´nda babası I. Abdülhamid´in türbesine defnedildi. Saltanat müddeti bir sene iki ay olup, ölümünde yaşı otuz idi.

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Blog açma peşindesiniz, kişisel blog açmak mı istiyorsunuz? Pekiyi Blog nedir? Blog oluşturma nasıl bir işlemdir? Blog nasıl yazılır? Blogger olmanın püf noktaları nelerdir? Hatta blogdan para kazanma nasıl bir iştir? Blog başlangıçta kişisel bloglar olarak çıkmış olsa da günümüzde artık kurumsal olarak kullanılmakta olan arama motoru dostu bir içerik sistemidir. Kısa makalelerin periyodik olarak girildiği, devamlı güncel web günlüklerine blog denir.

Blog Yazmanın Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ